- Szczegóły
- Kategoria: SBP
- Odsłony: 67
W imieniu Zarządu Koła Miejskiego SBP, chciałabym serdecznie zaprosić członków Stowarzyszenia na imprezę, która odbędzie się 07.02.2025 r. (piątek) w restauracji "Na Globusie" przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.
- Szczegóły
- Kategoria: SBP
- Odsłony: 96
Niegdyś wierzono, że świąteczne życzenia są darem, a to, co wypowiedziane miało się spełnić. Życzymy wszystkim, aby każda chwila nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przepełniona była ciepłem, spokojem i wzajemną życzliwością.
Niechaj atmosfera wigilijnej nocy, pierwsza gwiazdka i dźwięki najpiękniejszych kolęd przyniosą niezapomniane wzruszenia w gronie najbliższych Wam osób, a szczęście i pomyślność będzie z Wami w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku.
Zarząd Koła Miejskiego SBP
Grudzień 2024
- Szczegóły
- Kategoria: SBP
- Odsłony: 163
Skansen. Sobotnie popołudnie. Na kolejne nasze spotkanie, tym razem pod hasłem Akcja-Integracja wybraliśmy właśnie Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie w wąwozie, za dworkiem z Żyrzyna zorganizowaliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek. I tym razem nie zawiódł zaprzyjaźniony szaman z Roztocza. Mimo zapowiadanej wcześniej niekorzystnej aury, rozgonił chmury i deszcze. Dodatkową atrakcją dla uczestników spotkania była również możliwość spaceru po Skansenie.
- Szczegóły
- Kategoria: SBP
- Odsłony: 211
W drodze do Krakowa na 27. Targi Książki postanowiliśmy zwiedzić Kościół i Klasztor Cystersów w Koprzywnicy. Opactwo to zostało ufundowane w I poł. XIII wieku przez Mikołaja Bogorię Skotnickiego i należy do najważniejszych przykładów tego typu budownictwa zakonnego w Polsce. Pierwsi mnisi wraz z opatem Teodorykiem przybyli z opactwa Marimond we Francji w 1183 roku. Kres działalności cystersów koprzywnickich położyła kasata klasztoru przez władze carskie w 1819 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: SBP
- Odsłony: 159
Literatura i piskorz póty żyją, póki się wymykają.
Witold Gombrowicz Testament. Rozmowy z Dominique de Roux
Wsola – miejscowość położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim. Zyskała trwałe miejsce na mapie polskiej i światowej literatury za sprawą powieściopisarza, nowelisty i dramaturga Witolda Gombrowicza (1904-1969). W tutejszym pałacu należącym do jego brata Jerzego pisał między innymi Pamiętnik okresu dojrzewania oraz fragmenty Ferdydurke. Obecnie mieści się tu Muzeum Witolda Gombrowicza (Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza), które wraz z Prezydentem Radomia przyznaje Nagrodę im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski. Wręczenie nagrody odbywa się w Radomiu podczas Festiwalu Opętani Literaturą.