Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Przemysława Kaliszuka "Natura bez człowieka. Refleksje przyrodnicze w twórczości Wojciecha Kuczoka" w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sztuka i natura. Od mitu arkadyjskiego do ekologii głębokiej".
23 kwietnia 2025, godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Wykład jest poświęcony sposobom widzenia przyrody w prozie Wojciecha Kuczoka w kontekście jego zainteresowania wspinaczką i speleologią. Wspólnie przyjrzymy się kilku fragmentom tekstów ze zbiorów Poza światłem i Moje projekcje, z opowiadań Spiski. Przygody tatrzańskie oraz z dziennika Rozmemuary, w których pisarz opowiada o doświadczaniu natury. Zastanowimy się, dlaczego Kuczoka pociąga przyroda, która w zasadzie nie potrzebuje człowieka, a także jaką rolę w jego refleksji na temat natury odegrały aktywności związane z przestrzeniami skalnymi. Porozmawiamy o relacji między alpinistycznym krajobrazem górskim, jaskinią grotołaza a estetyką wzniosłości, dzięki której w „przyrodniczych” opisach Wojciecha Kuczoka natura może funkcjonować jako intrygujący azyl. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile przemyślenia Kuczoka są zbieżne z wcześniejszymi tradycjami widzenia przyrody i natury.
Przemysław Kaliszuk – literaturoznawca, pracuje w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej UMCS, zajmuje się polską literaturą nowoczesną i najnowszą, szczególnie prozą lat 70. i 80. XX wieku oraz prozą alpinistyczną.